• Google_removed_Shopping_Ads_in_Turkey

Google, Türkiye’de Alışveriş Reklamlarını kaldırdı. Bu durum nasıl çözülür?

Google, Rekabet Kurumu’nun (RK), Alışveriş Karşılaştırma Servisler‘ine eşit davranması gerektiği yönündeki kararının ardından, 10 Ağustos itibariyle Türkiye’deki alışveriş reklamlarını kaldıracağını duyurdu.

Rekabet Kurumu, Google’ın genel arama hizmetleri ve reklamlar için yapılan algoritma güncellemeleri ile diğer şirketlerin faaliyetlerini zorlaştırdığını söyledi.

Şubat 2020’de Rekabet Kurumu, arama motoru pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanarak, ülke içindeki online alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerin faaliyetlerini engellediğini söyleyerek Google’a 16 milyon dolar idari para cezası kesilmesine karar verildiğini duyurdu.

Google, Türkiye için Karşılaştırmalı Alışveriş Hizmetleri (CSS) programı gibi çeşitli çözüm yolları sundu

  • Bu, bir satıcı olarak , Google genel arama sonuçları sayfasındaki alışveriş reklamlarına çeşitli şekillerde katılmayı seçebileceğiniz anlamına gelir: Ürün verilerinizi Google Alışveriş de dahil olmak üzere herhangi bir CSS’ye sağlayabilir ve aynı anda birden fazla CSS’yi de kullanabilirsiniz.
  • CSS programı 2017’deki Alışveriş Dava’sından sonra AB ülkeleri tarafından kullanılıyor. (AB’den Google’a rakiplerine karşı kendi hizmetlerinden bazılarını haksız bir şekilde tercih ettiği için 2.7 milyar dolar ceza)
CSS fikri, “çözümlerin kabul edilebilirliğinin belirsizliğinden dolayı“, Türk yetkililer tarafından kabul edilmedi.

Google, bunun maalesef Türkiye’deki tüketiciler, satıcılar ve karşılaştırma hizmetleri için daha az seçenek ve daha düşük kaliteli bir deneyim ile sonuçlanacağına inanıyor.

Google, uygun bir çözüm bulmak için Rekabet Kurumu ile çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Bu durum nasıl çözülür?

Alışveriş Reklamları vasıtası ile tanıtım yapma fırsatını kaybettiğinizde ve Google arama için yeni kampanyalar oluşturmakla saatler kaybetmek istemediğinizde…

oluşturduğumuz benzersiz Google ürün metin reklamları için PPC tool‘u-Bluewinston.com deneyin.

PPC aracıyla, ürünleriniz için reklam oluşturmayı çok kolay bir şekilde otomatikleştirebilir ve her bir ürün için anahtar kelimeler oluşturabilirsiniz. Dakikilar içerisinde 100, 1000, 10 bin ürün için Ürün, Ürün Grubu, Marka, Kategori ve Dinamik Arama Ağı(DSA) kampanyaları oluşturabilirsiniz.
  • 30 gün deneme
  • Tüm kurulumlarda size yardımcı olacağız
  • Uzmanlarımız tarafından pilot kampanyalar oluşturma
  • Bu periyot içinde optimizayson sağlama
  • 7/24 destek
  • Görüntülü aramalar

Get your product advertising done with BlueWinston

Every single solution and feature is excellent, but all together bring you a powerful product advertising platform for achieving great results and huge time & cost savings!

Go to homepage

About the Author:

Account manager of Bluewinston & CCS Shopping in EU ( I'm the guy responsible for the most effective PPC tool to create product text and Smart Shopping campaigns for Google Search.) Contact me @ [email protected]